TIKANAN LAVABO NASIL AÇILIR ?

 

Mutfaktaki en büyük sorunlarımızdan biri de lavabo tıkanıklığıdır. Peki tıkanan lavabo nasıl açılır? Makalemizde bu konuyu irdeleyeceğiz. Öncelikle özellikle lavabo gideri neden tıkanır sorusuna cevap arayarak hiç tıkanıklık açma ile uğraşmadan sorunu oluşmadan çözmeye bakalım.

 

Lavabo Tıkanıklığının Nedenleri

 

►Özellikle çay artığı, mercimek, pirinç ve bulgur tanesi gibi yemek atıkları ve yağlar.

►Lavabo gider borusu hattında oluşan göçme ve kırılmalar.

►Sıhhi tesisat hattına bina inşaatı veya tadilatı esnasında dökülen harç veya inşaat atığı 

►Kullanımdan kaynaklı atık birikmesi (saç vb.) ve lavabo giderinde zamanla oluşan tortu.

 

Bu nedenleri oluşmadan önlersek veya en azından kullanım esnasında dikkat edersek lavabo tıkanıklığı açma ihtiyacı hiç oluşmaz veya geciktirebiliriz.

 

Lavabo Tıkanıklığı Nelere Neden Olur?

 

►Lavaboda su birikintisi oluşması ve lavabo giderinden giden suyun yavaş ilerlemesi, 

►Pis suyun yavaş veya hiç gitmemesinden dolayı kötü koku,

►Lavabo gider borusu ek yerlerinden su kaçağı.

 

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

 

Evet, tüm dikkatimize rağmen lavabomuz tıkandı. Tıkanıklık açma için hangi yöntemleri kullanmamız gerekir inceleyelim. Öncelikle bir el pompası ile küçük bir sorun halinde çözmeyi denemenizi öneririz fakat bu şekilde başa çıkamayacağınızı anladığınızda kimisini kendinizin uygulayabileceği kimisini ise su tesisatçısı çağırarak halledebileceğiniz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

♦ Pompa Kullanarak Lavabo Açma

 

Lavabo tıkanıklığında ilk başvuracağımız  yöntem  pompa ile tıkanıklık açma yöntemidir ve lavabo giderinde  ciddi bir sorun yoksa genelde faydalı olur. En azından kısa süreli tıkanıklık açma sağlar. Öncelikle lavabo gider  ağzına süzgeci tamamen kapatacak şekilde pompayı yerleştirin. Daha sonra aşağı yukarı pompayı hareket  ettirerek 10-15 kez sertçe pompalama yapın. Pompalama bittikten sonra lavaboyu akıtarak tıkanan lavabo  açılmış mı kontrol edin.

 

♦ Sirke ve Karbonat Kullanarak Lavabo Açma

 

Ev imkanları ile tıkanıklık açma olarak iyi bir alternatif olan sire ve karbonat kullanımı gayet basittir. Öncelikle tıkalı lavabo giderine bir su bardağı karbonat dökün. Sonra aynı oranda bir su bardağı elma veya üzüm sirkesi dökün. Dökülen karbonat ve sirke reaksiyona girecektir. Etkiyi artırmak için bir eldiven takarak süzgeç tapasını kapatın ve yarım saat bekleyin. Daha sonra tapayı çıkarıp bir litre kaynar su dökün ve lavaboyu pompalayın. Lavaboyu akıtarak tıkanan açılıp açılmadığını kontrol edin.

 

♦ Karbonat ve Tuz Kullanarak Lavabo Açma

 

Kolay şekilde tıkanıklık açma yöntemlerinden biri de karbonat ve tuz kullanarak lavabo açmadır. Tıkanmış gidere bir buçuk bardak karbonatve sonra yarım bardak tuzu dökün. Bir süre sonra (yaklaşık 3-4 dakika) kaynamış su dökün ve pompalayın. Daha sonra lavaboyu akıtarak tıkanıklığın   açılıp açılmadığını kontrol edin.

 

♦ Elbise Askısı veya Tel Kullanarak Lavabo Açma

 

Bir diğer ev imkanlarıyla lavabo açma yöntemi elbise askısı ve tel yöntemidir. Eğer giderin hemen ağzına yakın bir yerde tıkanma varsa bu yöntem ile tıkanıklık sorunu çözülebilir. Elbise askısı veya bir teli düzleştirin ve ucunu kanca şeklinde bükün. Süzgeçi çıkarın ve ileri geri hareketle gidere teli sokun. Böylce pislikleri çıkarabilirsiniz. Daha sonra lavaboyu akıtarak tıkanıklığın açılıp açılmadığını kontrol edin.

 

♦ Lavabo Açıcı ile Tıkanıklık Açma

 

Evdeki imkanlar ile başa çıkamadıysanız toz veya sıvı/jel lavabo açıcı kullanabilirsiniz. Gidere öncelikle lavabo açıcıyı ve ardından yavaşça kaynar su dökün. Bir süre bekleyip lavaboyu akıtın ve tıkanıklığın açılıp açılmadığını kontrol edin. Ancak lavabo açıcılar kimyasal maddeler olduğu için çok kullanılması lavabo giderine zarar verebilir. O yüzden öncelikle diğer yöntemlerin denenmesi uygun olur.

 

♦ Kanal Açma Makineleri ile Lavabo Açma

 

En son çare olarak ve etkin çözüm olarak kullanılabilecek kanal açma makineleri kavrama kancası, el tipi kanal açma makinesi gibi küçük çaplı olanları kolaylıkla edinebilir ve gider açabiliriz. Ayrıca daha profesyonel versiyonları olan portatif kanal açma makinesi, tamburlu ve tambursuz kanal açma makineleri, su jeti ile çözülmesi zor tıkanıklık sorunlarını çözebilirsiniz. Tabi bunun için profesyonel su tesisatçısı usta ve firmalardan destek almanızı öneririz. Lavabo tıkanıklığında bu aletlerin kullanımı esnasında kameradan da faydalanılarak tıkanıklığın tam yeri bulunabilir.