ISI YALITIMI VE SU YALITIMI MALZEMELERİNİN ÖZELLİKLERİ

 

Isı yalıtımında kullanılan malzemelerin kaliteli çok önemlidir. Başarılı bir ısı yalıtımı için kullanılan malzemelerin mutlaka kaliteli olması gerekir. Isı yalıtımı malzemelerinin taşıması gereken en önemli özellik iletkenlikleridir. Isı anlamında en düşük iletkenlik özelliğine sahip olan ısı yalıtım malzemelerinin kullanılması gerekir. Ayrıca ısı yalıtımı malzemelerinin yanmaya karşı da etkili olması, yani dirençli olması gerekir. Tabiki ısı yalıtım malzemelerinin uygun ve verimli kullanımı için iyi ısı yalıtım firmaları ile çalışmak gerekmektedir.

 

Bunun dışında absorbsiyona karşı direnç ve sağlığa engel malzemeler olmaması ısı yalıtım malzemelerinin taşıması gereken özelliklerdendir. Isı yalıtım malzemesi olarak kullanılan malzemelerin başında cam yünü, taş yünü, genleştirilmiş olarak kullanılan ısı yalıtım levhaları ve poliüretan köpük gelmektedir. Tercihe göre denol köpüğü, cam köpüğü ve vermikulit sıklıkla kullanılan ısı yalıtım malzemelerindendir.

 

Su yalıtımında kullanılacak olan malzemelerin de öncelikli olarak uzun ömürlü olması gerekir. Ayrıca su yalıtımı malzemelerinin tamamının kesinlikle kimyasal maddelerden ve güneş ışınlarından etkilenmiyor olması gerekir. Bunun dışında kolay uygulanabilir olması ve esnek olması su yalıtım malzemelerinden beklenen özelliklerdendir. Portland çimentosu, katkılı çimentolar, doğal asfaltlar, kauçuk ve silikon malzemeler de su yalıtımının en önemli malzemelerindendir.

 

 

Yalıtımda Son Teknoloji Nedir?

 

 

Uzun yıllardan bu yana yapılan yalıtım uygulamalarında en son nokta mantolamadır. Kişilere ve yapılara sağladığı avantajlardan dolayı son zamanlarda birçok kişi ısı yalıtımlarında mantolama yöntemini tercih etmektedir. Mantolama, yapılardaki ısı kayıplarının önüne geçmek için yapıların duvarlarına, döşemelerine ya da çatılarına özel olarak üretilen malzemelerin uygulanması anlamına gelir.

 

Mantolamanın birçok avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan bir tanesi de diğer ısı yalıtım malzemelerine göre daha fazla tasarruf sağlıyor olmasıdır. Böylece daha ekonomik ücretler ödeyerek, daha doğrusu daha az yakıt masrafı ödeyerek daha sıcak bir ortamda yaşanabilir. Aynı şekilde yaz aylarında da mantolama yapılan yapılar dışarıdaki sıcağı içeri almadığı için daha serin bir ortam sağlanır. 

 

 

Isı Yalıtım Firmalarına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

 

 

En iyi ısı yalıtım firmaları için sitemizden destek alabilirsiniz. Alanında kendini ispatlamış ve birçok referansı olan ayrıca uygun ısı yalıtım fiyatları ile hizmet sunma amacında olan firmalarımızdan teklif alın ve kaliteli hizmetle sizde tasarruf edin. 

 

Ayrıca Isı Yalıtımı Önerileri isimli diğer makalemizi okuyarak konu hakkında kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.